Διευθυντής Πωλήσεων

Ραγδαία αναπτυσσόμενη εταιρεία Νέων Τεχνολογιών στο Κολωνάκι αναζητά άτομα για να στελεχώσει τη θέση του Διευθυντή Πωλήσεων.

Περιγραφή Θέσης

  • Αναγνωρίζει νέες επιχειρηματικές ευκαιρίες σε πελάτες του ιδιωτικού τομέα
  • Σχεδιάζει, προγραμματίζει, δημιουργεί και εκτελεί τις δραστηριότητες των πωλήσεων α) ερευνώντας τις ανάγκες και ζητήσεις των πελατών και β) οργανώνοντας / συμμετέχοντας σε συναντήσεις με πελάτες, επιχειρηματικές αποστολές και άλλες δραστηριότητες
  • Ετοιμάζει και διαχειρίζεται τις προσφορές, προτάσεις, συμβόλαια για παλαιούς και νέους πελάτες
  • Διατηρεί τους ήδη υπάρχοντες πελάτες και αναπτύσσει νέους
  • Ενημερώνεται διαρκώς για την πορεία των προσφερομένων υπηρεσιών σε συνεργασία με τους Project Managers
  • Προχωρεί σε επικοινωνία και άλλες πρωτοβουλίες για την εξασφάλιση της ικανοποίησης των πελατών
  • Συνεργασία με το τμήμα μάρκετινγκ για τον προσδιορισμό των δραστηριοτήτων μάρκετινγκ
  • Εξασφαλίζει ότι οι δραστηριότητες πωλήσεων και μάρκετινγκ καλύπτονται από τον εγκεκριμένο προϋπολογισμό, όγκο πωλήσεων και χρονοδιαγράμματα
  • Διατηρεί και ανανεώνει βάση δεδομένων πελατολογίου και επεξεργάζεται μετρικές με σκοπό την αξιολόγηση της απόδοσης των πωλήσεων για τον τομέα που είναι υπεύθυνος/η
  • Εκπαιδεύει τους πελάτες σε θέματα που αφορούν στις υπηρεσίες της εταιρείας
  • Με βάση έρευνες αγοράς και μελέτη του ανταγωνισμού δημιουργεί νέα πλάνα για το άνοιγμα σε στοχευμένες ιδέες
  • Συμμετέχει ενεργά, καταθέτει προτάσεις σε συναντήσεις και συμμετέχει στη λήψη αποφάσεων που αφορούν στο business plan της εταιρείας, εταιρικό προγραμματισμό
  • Συμμετέχει σε εκθέσεις και συνέδρια
  • Αν απαιτείται, προτείνει βελτιώσεις σε υπηρεσίες / προϊόντα με βάση την πληροφόρηση και τα σχόλια από τους πελάτες
  • Συνεργάζεται με τα υπόλοιπα τμήματα της εταιρείας για την κάλυψη των αναγκών του κάθε πελάτη

Βασικά Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ σε Διοίκηση Επιχειρήσεων ή I.T.
  • Εμπειρία σε αντίστοιχη θέση απαραίτητη
  • Πολύ καλός χειρισμός της Ελληνικής γλώσσας
  • Άπταιστη γνώση Αγγλικών
  • Χειρισμός MS Office

Άλλα Προσόντα

  • Τεχνικές πωλήσεων
  • Πρωτοβουλία
  • Επικοινωνία – Καλές διαπροσωπικές σχέσεις
  • Ενεργητικότητα
  • Ομαδικότητα
  • Ωριμότητα
  • Διαχείριση χρόνου

Παροχές

  • Θέση πλήρους απασχόλησης
  • Ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών (μισθός και bonus)

Κατηγορία: Πωλήσεις
Απασχόληση: Full Time
Τοποθεσία: Αθήνα

Allowed Type(s): .pdf, .doc, .docx